שיטת 12 הצעדים והגישה האדלריינית

הטיפול במרכז קשרים משלב בין האסכולה הפסיכולוגית אשר נוסדה על ידי אלפרד אדלר לבין שיטת 12 הצעדים. על אף ההבדלים הרבים שבין שתי גישות אלה, יש להן מטרה משותפת: להביא את המטופל לבצע שינויים קוגניטיביים והתנהגותיים בכדי להקל על סבלו ולאפשר לו להפוך לאדם התורם לרווחתה של משפחתו ושל החברה כולה.

 

טיפול בהתמכרות באמצעות שיטת אדלר – הגישה האדלריינית

אלפרד אדלר חי בווינה בתחילת המאה הקודמת. הוא היה עמית של זיגמונד פרויד עד שנפרדו דרכיהם בשל קרע מקצועי..

נטייתו של אדלר הייתה לראות את טבע האדם באור  חיובי. הוא הבחין בכך שהאדם הוא חיה חברתית אשר צרכה הבסיסי הוא להשתייך. מכאן, שהוא יהיה מוכן לעשות את הכול כדי להימנע מהרגשה של חוסר שייכות. רוב האנשים מוצאים דרכים לתרום לחברה ובכך לספק את הצורך שלהם להשתייך. אחרים בוחרים דרכי התנהגות פחות חיוביות. ויש מי שבוחרים במסלול חלופי; במקום לנסות ולהשתייך, הם מתמקדים בבריחה מההרגשה הבלתי נסבלת של חוסר שייכות. זאת לרוב כתוצאה מניסיונות כושלים להשתייך בעבר.

 

על פי רוב, ההתמכרות היא בחירה מהרגשת חוסר שייכות. לעיתים, היא אמצעי להשתייך. כדי להבין את פשר הדברים, עלינו להכיר בכך שהפרשנות של אנשים אודות סביבתם ומקומם היא סובייקטיבית. התנהגות אשר בעיני אדם – המכור היא רציונאלית לחלוטין בעיניו, ומתאימה ביותר לספק את צרכיו הבסיסיים, נחזית בעיני אחרים כחסר הגיון והרס עצמי.

 

אולם בשלב כלשהו ההתמכרות  חדלה מלשמש כפיתרון לבעיה והופכת לבעיה עצמה. גם מנקודת מבטו הסובייקטיבית של המכור, עלות הבריחה נעשית גבוהה מנשוא והוא מגלה כי הוא ניצב בפני אבדן השייכות שהיתה לו.
כדי לטפל במכור, אנו נכנסים לתוך עולמו הסובייקטיבי ובכוחות משותפים מגלים את ההיגיון הפרטי שלו, (מה שאדלר כינה "דרך חיים"), ואת תולדות אותה דרך חיים. בהדרגה, המכור מגיע להכרה שאמונותיו עומדות בסתירה לאינטרסים שלו עצמו. הוא לומד לשנות את הגיונו הפרטי, אשר ייתכן והיה נחוץ לו בעבר אך כעת מזיק לו, ולאמץ דרך חיים המתאימה לסביבתו הנוכחית. באמצעות שינוי קוגניטיבי והתנהגותי הוא מגיע לנקודה שבה אין התנגשות בין הגיונו הפנימי לבין ההיגיון הכללי.

 

טיפול בהתמכרות – שיטת 12 הצעדים

באותה תקופה שבה אדלר פיתח את תורתו הפילוסופית והפסיכולוגית בווינה, אדם בשם ביל וילסון התמודד עם מקרה קשה של אלכוהוליזם בניו יורק. הוא ניסה את כל הטיפולים אשר היו מוכרים אז, אך ללא הואיל. הוא לא הצליח להפסיק את השימוש באלכוהול והיה על סף ייאוש. במקרה הוא פגש את ד"ר בוב סמית אשר אף הוא סבל מאלכוהוליזם. הם גילו שכאשר הם עזרו אחד לשני הם היו מסוגלים להישאר נקיים.

 

יחד הם ייסדו "אלכוהוליסטים אנונימיים" (AA) ופיתחו את שיטת 12 הצעדים. השיטה הועילה אף במקרים החמורים ביותר והפכה למודל התואם גם לגמילה מהתמכרויות אחרות. היום תכניות של 12 צעדים קיימות לכול סוגי ההתמכרות, כולל הימורים (GA), מין (SA), אכילת יתר (OA) ותלויי ייתר (CODA). התכנית עזרה ועוזרת למיליוני מכורים מסביב לעולם.

 

השקפת העולם העומדת ביסוד השיטה היא שההתמכרות היא מחלה רוחנית, ושהמכור לא יפסיק להשתמש עד אשר יגיע לתחתית ויהיה מצוי במצב של חוסר אונים. בתהליך ההחלמה נדרש המכור להפסיק את התמכרותו באופן מוחלט. דרישה זו עשויה להיות קשה מדי. על כן, המכור מתחייב, כל יום מחדש להפסיק את השימוש ליום אחד בלבד. בתהליך ההחלמה הוא רוכש חברים במסגרת קבוצה הדומה לו, עליהם הוא יכול לסמוך ואיתם יכול להתחלק. מהם הוא מקבל כח ועידוד להתמיד ולהתקדם בתהליך ההחלמה ובמיוחד כאשר הוא מרגיש על סף שימוש.

 

להלן, בקיצור נמרץ 12 הצעדים.
הצעדים מנוסחים בלשון רבים ("אנחנו") על מנת להדגיש כי התהליך מחייב שיתוף פעולה עם חברים לקבוצה כדי לקבל את המציאות כפי שהיא ולקבל את עצמי כפי שאני.

 

צעד 1 : הודינו שאנו חסרי אונים מול ההתמכרות, שאבדה לנו השליטה על חיינו

המכור חייב להגיע למצב של חוסר אונים כדי שיוכל להתחיל את תהליך ההחלמה.
המכור הוא אדם אשר חווה סבל רב בחייו וחיפש דרך להכהות את סבלו. הוא פנה להימורים,  לאוכל, לאלכוהול, למין, או למשהו דומה ועם הזמן פיתח תלות בהתנהגות זו כדי להמשיך ולהכהות את הסבל. בשלב מסויים ה"פיתרון" הופך להיות הבעיה. המכור כבר אינו מקבל מענה לסבלו וההתמכרות הופכת  להיות עוד מקור של סבל.
זוהי הנקודה אשר בה הוא חווה חוסר אונים ותחושת ייאוש.

 

צעד 2 : הגענו להאמין שכוח גדול מאתנו יכול להחזיר את שפיות דעתנו

לאחר שהמכור מגיע לתובנה שהוא חסר אונים, הוא נתקל בהרגשת בדידות קשה מאוד. כאן נכנסת החשיבות של ה"אחווה" של קבוצת המכורים.
צעד 2 בא להחדיר את התובנה שכח גדול ממנו יכול להחזיר אותו לחשיבה שפויה.
כוח זה יכול להיות  כוחה של קבוצת המכורים. יש הרואים באלוהים את הכוח הגדול מהם.

 

צעד 3 : החלטנו למסור את רצוננו ואת חיינו להשגחת אלוהים כפי שאנו מבינים אותו.

לא די בכך שהמכור יכיר בעובדה שקיים כוח גדול ממנו שיכול לעזור לו. הוא צריך להיות מוכן לבקש עזרה. צעד זה קשה במיוחד למכורים הרגילים לסמוך רק על עצמם.
המכור חייב להרגיל את עצמו להתקשר בזמן מצוקה לחבר ולחלוק עמו את הקושי מולו הוא ניצב ו/או להתפלל לכוח עליון ולבקש עזרה.
(במספר הזדמנויות (צעדים 3, 5, 6 ו-11) הטקסט של 12 הצעדים מזכיר את האלוהים. לעתים קרובות הפנייה זו מפריעה לאנשים הרואים את עצמם "חילוניים", "לא דתיים", "חופשיים" או "אתיאיסטיים". חשוב שדבר זה לא ימנע ממך לאמץ את התכנית. הגם שהשקפת עולמך שונה, עליך להכיר בכך שלאנשים רבים, במיוחד אנשים במצוקה, זיהוי האלוהים ככוח העליון עוזר להם בהליך החלמתם. אולם המילה "אלוהים" בשיטת 12 הצעדים אינה אלא קיצור לכול מה שהמכור מזהה ככוח עליו הוא יכול לסמוך (למשל, הקבוצה). מסיבה זו הטקסט אומר מפורשות "אלוהים כפי שאנו מבינים אותו. אין בניסוחם של הצעדים משום אימוץ של תפיסה תיאולוגית כשלהי ולא נדרש אימוץ תפיסה תיאולוגית כדי להפיק תועלת מהשיטה.)

צעד 4 : עשינו חשבון נפש מוסרי, נוקב וחסר פחד

המכור נדרש להכין רשימה של כל הטינות אשר נצברו אצלו משך השנים כלפי אחרים. הוא בוחן לעומק איך כל אחד מהם פגע בו רגשית, פיזית או חומרית.
צעד זה הוא צעד כואב במיוחד בו המכור נזכר במקור של כל הכאבים אותם הוא סובל.

 

צעד 5 : התוודינו בפני אלוהים, עצמנו ואדם נוסף על טבעם המדויק של פגמינו

בצעד זה המכור לוקח את הרשימה שהכין בצעד 4 למדריך/ספונסר שלו ודן עמו אודות מה שגילה.
יחד, המדריך/ספונסר והמכור בוחנים באיזה אופן המכור פגע באנשים שברשימה או באנשים אחרים  אשר לדעתו פגעו בו.

 

צעד 6 : היינו נכונים לחלוטין שאלוהים ישחרר אותנו מפגמים אלה באופיינו

לא די בכך שהמכור מכיר כי הפגמים באופיו דומים לאלה של האנשים עליהם הוא כועס. הוא, צריך להיות מוכן לוותר על פגמי אופי אלה.
לדוגמא, אם המכור נפגע מאדם אשר שלט עליו, והוא מגלה כי הוא בעצמו בעל אופי שתלטני, עליו להיות מוכן לוותר את נטייתו לשליטה. סביר כי יהיה קשה מאוד לעשות כן ללא  עזרה מכוח גדול ממנו.

 

צעד 7 : ביקשנו אותו בענווה שישחרר אותנו מחסרונותינו

לאחר שהמכור החליט כי הוא מוכן לוותר על פגמי אופיו, הוא חייב לבקש עזרה בקול רם. תהליך זה  מזכיר לו שהוא תלוי באחרים ואינו יכול לסמוך רק על עצמו.

 

צעד 8 : עשינו רשימה של כל האנשים שבהם פגענו והיינו נכונים לכפר על כל מעשינו בפניהם

בהמשך לגילוי שהוא פגע באחרים באותה דרך שבה הוא נפגע, המכור צריך להגיע לתובנה שעליו לבקש סליחה מאותם האנשים שפגע בהם.

 

צעד 9 : כיפרנו על מעשינו במישרין כאשר הדבר ניתן, פרט למקרים שמעשה זה יפגע בהם או באחרים

התובנה שעליו להתנצל על מעשיו, גורמת למכור להתנצלות בפועל בפני אלו בהם פגע.
באותם מקרים בהם ההתנצלות תפגע פגיעה נוספת באדם האחר, אסור להתנצל. במקרים כאלה, המכור יספר לקבוצה של המכורים על הפגיעה, וכך הוא יחווה את הליך ההתנצלות מבלי לגרום נזק נוסף לנפגע. הפנייה לקבוצה מתאימה גם כאשר הנפגע כבר אינו בחיים, או מסיבה אחרת בה אין אפשרות ליצור עמו מגע. בנוסף המכור יבקש מחילה מעצמו בשל מעשיו.


צעד 10 : המשכנו בחשבון הנפש, וכאשר שגינו, הודינו בכך מיד

צעד זה מבטיח חזרה מתמדת על צעדים 4 עד 9.

 

צעד 11 : חיפשנו בדרך של תפילה ושל הרהורים לשפר את הקשר ההכרתי שלנו עם אלוהים, כפי שאנו מבינים אותו, כשאנו מתפללים רק לדעת את רצונו מאיתנו ומבקשים את הכוח לבצע זאת

צעד זה מלמד ענווה ומחייב את המכור לברר עם עצמו איך הוא יכול לתרום לחברה.
כפי שכבר צויין, אין המכור צריך להאמין באלוהים כדי לבצע צעד זה.

 

צעד 12 : כשעברה עלינו התעוררות רוחנית כתוצאה מצעדים אלה, ניסינו לשאת בשורה זו למכורים אחרים וליישם עקרונות אלה בכל תחומי חיינו

לאחר שצעד 11 צעדים במהלכם שינה את תפיסת עולמו אודות עצמו ואודות אחרים, למד להתמודד עם מצבי לחץ וקיבל כלים להישאר נקי, המכור מעביר את המסר הלאה לאחרים.
מסר לעזור לאחרים ולהפיח בהם תקווה. לספר היכן היה ולאן הגיע, ובעיקר מה עזר לו בדרך ההחלמה.
המכור הנקי ימשיך לנהוג על פי עקרונות אלו בחיי היום יום בכל המצבים; להכנע ולבקש עזרה.