התמכרות למין

התמכרות למין היא התמכרות לפעילות מינית מוגברת. המכור למין מאבד שליטה ואינו מצליח לרסן את עצמו למרות רצונו. עיסוקו הכפייתי בתכנים מיניים ורומנטיים פוגע במהלך חייו, בעבודתו ובתפקודו היומיומי עד כדי ניתוק חברתי. בנוסף על הפגיעה החמורה ביחסיו עם בת/בן זוגו ועם משפחתו, לעתים קרובות הוא נמצא בסיכון להידבקות במחלות וזיהומים ואף עברות מין.

 

המכור למין מחפש את הגיוון והריגוש סביב נושא המין והרומנטיקה. קיים אצלו צורך כפייתי ליחסי מין  או לקשרים רומנטיים, דבר המביא אותו להחלפת פרטנרים תכופה. הוא משקיע זמן רב ונכון להוציא סכומי כסף גדולים על מין ורומנטיקה. הוא עסוק במחשבות ופנטזיות גם כשהוא נמצא לבדו ולכן אוגר ולעיתים מסתיר חומר פורנוגרפי ועושה שימוש מופרז במציאת חומרים אלו באינטרנט.

 

הפנייה לגמילה ממין מלווה לא אחת במבוכה גדולה שכן החברה נוטה לסווג מכורים למין כסוטים. בנוסף, קשה למטופל להכיר בכך שהוא מכור לדברים ש"כולם עושים" ולראות במעשיו משהו חריג.

 


בחן את עצמך: האם אתה סובל מהתמכרות למין – שאלון לגברים

בחן את עצמך: האם את סובלת מהתמכרות למין – שאלון לנשים

בחן את עצמך: האם אתה סובל מהתמכרות למין באינטרנט


 

התמכרות לאתרי פורנו באינטרנט

התפתחות הטכנולוגיה וכניסתו הדרמטית של האינטרנט לחיינו, העלתה את כמות המכורים לאתרים פורנוגרפיים. בעבר המכור היה צריך לצאת מביתו, להוציא כסף כדי לרכוש מגזין, או קלטת וידאו ובעיקר להתמודד עם סכנת הבושה שמא יפגוש אדם שהוא מכיר. כיום הסמארטפון, הטאבלט, או המחשב הנייד בשילוב עם ההיצע ההולך וגדל של אתרי פורנוגרפיה, מאפשרים גישה לחומרים אלו ללא טרחה וסיכון והופכים את תופעת ההתמכרות הזו לנפוצה ביותר.

 

הטיפול בהתמכרות למין

פנייה לעזרה מקצועית לצורך גמילה חשובה מאוד. מטרתה אינה להימנע מקיום יחסי מין, או פגישות רומנטיות, כמו בהתמכרות לסמים ולאלכוהול, אלא להחזיר למטופל את השליטה בנטיותיו לשם קיום חיים נורמאליים והנאה מפעילות מינית בריאה במסגרת מערכת יחסים חיובית.

 

הטיפול מתמקד בזיהוי הגורמים שהובילו להתמכרות ובטיפול ספציפי בהם, בהתחברות מחדש למציאות החיים, בבניית אמון של המטופל בעצמו, בשיקום מערכות חייו שנפגעו ובניתוב כוחותיו לאפיקים בריאים יותר.

 

מכורים למין והטיפול בהם.. על קצה המזלג

איזה טיפול אדם מכור למין צריך? זו שאלה מסובכת..
לפני 10 שנים כשהתחלתי לטפל במכורים למין הייתי בטוחה שטיפול פרטני הוא הפתרון. המכור זקוק למטפל אותנטי שנותן לו מקום להתחבר לרגשותיו, לספר על פגיעות מיניות שעבר בילדות, לקבל כלים לבנות את הערך העצמי והביטחון העצמי. גיליתי בכאב שכל הדברים האלה הם חשובים אבל הם לא מספיקים. לא הבנתי איך זה שהמטופל התחבר לילד הקטן, למד לדבר על רגשות אך, חזר לשימוש ברגע שסיים טיפול, ובמקרים גרועים יותר אף המשיך להשתמש תוך כדי טיפול… בנוסף לפגיעה בנפש שהביאה את המכור להתמכר יש צורך גם להתייחס למרכיב של הטמעה המוחית, ברגע שהמוח בונה קשרים בין כאב רגשי לפעילות מינית מוגברת, הפסקת הפעילות הזאת תלויה בהתייחסות להטמעה במוח, ולכן בטיפול שלנו במרכז קשרים יש גם חיבור לקבוצות לעזרה עצמית ולשיטת 12 הצעדים.
כתוצאה מהצורך לטפל גם בפגיעה הנפשית וגם בהטמעה במוח, האדם המכור זקוק לטיפול מערכתי. פרטני, קבוצתי, צעדים והדרכה.
רוב המטופלים המכורים למין הם גברים. רובם גם נשואים. יש להתמודד עם הפגיעה הקשה באישה, הבגידה, הסודות, חוסר הכינות. שלפעמים נמשך שנים רבות. מצאנו שהטיפול בגברים מכורים למין ללא שיתוף פעולה של בת הזוג מאוד מקשה על תהליך ההחלמה אם הזוג ממשיך את הקשר שלהם חייבים לתת מקום לכאב של האישה. היא זקוקה לתמיכה, טיפול והכוונה. ולכן הטיפול בנשים של גברים מכורים בנוי גם מטיפול פרטני, קבוצתי, קבוצת 12 צעדים לבנות זוג של מכורים והדרכה פרטנית שבועית עם אישה שגם היא אשת מכור שעברה בעצמה את התהליך.
המרכיב השלישי שמקשה על בניית שיטת טיפול מוצלחת למכורים למין היא העובדה שיש סוגים שונים של מכורים למין
1. המכורים שאני קוראת להם Romantic intriguer – משתמשים ביכולת הרומנטית שלהם להשיג מה שהם רוצים, גם בטיפול…בדרך כלל הם לא מעוניינים בקשר ארוך טווח אלא יותר מעניין אותן הציד. ברגע שהם משיגים את האישה היא הופכת לפחות מעניינת. טיפול במכורים אלו חייב לשים דגש על העבודה הקבוצתית כדי לעזור למטופל לשקם את הקשרים הבינאישיים שלו ולעזור לו להפסיק לנצל אנשים אחרים לטובתו ולהנאתו האישית. הם בדרך כלל אנשים עם כריזמה רבה וצוות הטיפול חשוב לשים לב לא ליפול גם הם בקסמיו..
2. המכור שהתנהגותו ההיפר מינית היא לרוב אוננות כפייתית וצפייה בפורנו. יש גם כמה שהולכים לשירותי מין בתשלום, אבל מעולם לא היה להם קשר זוגי משמעותי בחייהם. חוקר אמריקאי קרא למצב זהIntimacy Anorexia – למטופלים אלה יש אלמנט חזק של OCD הצורך שלהם בהתנהגות מינית יותר להפחתת חרדה מאשר להנאה וריגוש.
3. טיפול בנשים מכורות למין. בזמן האחרון שינינו אפילו את המונח הזה לנשים שמכורות לקשרים הרסניים עם בני זוג – בעצם נשים אלו הן לרוב בנות הזוג של גברים פוגעים. אם בהתעללות מינית, נפשית ועוד.
לכל אחד מהמטופלים הנ"ל יש צורך בטיפול שונה
1. המכור עם המאפיינים של ה OCD זקוק לטיפול שמצד אחד מתייחס לפן הרגשי כמובן, אבל גם טיפול משימתי. מאוד עוזר לאדם אובססיבי וקומפולסיבי לקבל הנחיות ברורות לגבי התנהגות. בנוסף, מצאנו שחיוני לעבוד בשיתוף פעולה עם פסיכיאטר שיכול לספק תרופות פסיכיאטריות המטפלות בחרדה ונטיות של OCD.
2. נשים מכורות. הטיפול באוכלוסייה זאת הוא לפי הניסיון שלנו הקשה ביותר אבל גם המספק ביותר. לרוב, מצאנו שלנשים אלו יש אבחון של אישיות גבולית. הגיוני כמובן בהתייחס לכך שרובן עברו פגיעה מינית בגיל צעיר או התעללות או חסכים אחרים. השילוב בין ההפרעה הגבולית וגם ההתמכרות מאתגר את המטפל במיוחד. צריך, כמובן, עבודה צמודה עם פסיכיאטר למרות שמציאת טיפול תרופתי מוצלח לאישיות גבולית הוא דבר לא פשוט. בנוסף, יש צורך בגבולות מאוד ברורים לצד חמלה, אכפתיות ובניית קשר טיפולי בטוח ומיטיב.

האם ניתן להתמודד לבד עם התמכרות למין?

המציאות מלמדת כי ניסיון לצאת מההתמכרות למין לבד מביאה לייאוש ותסכול.
במרכז קשרים תמצא צוות טיפולי תומך ומקצועי בעל ניסיון מוכח בטיפול בסוגים שונים של התמכרויות למין והבאת המטופל להפסקת ההתמכרות ושינוי משמעותי בחייו.

 

המומחים של קשרים ילוו אותך מראשית הדרך, יתאימו לך תכנית טיפול אישית בדיסקרטיות מוחלטת ויתמכו בך לאורך תהליך השינוי האישי.    

 

כפי שאנו עוזרים לרבים אחרים הסובלים מהתמכרות למין ופורנוגרפיה, אנו נכונים לסייע גם לך ולהציע לך טיפול מקצועי ואישי. עם הצוות המקצועי של מרכז קשרים אתה כבר לא לבד ויש לך עם מי לדבר.

 


בחן את עצמך: האם אתה סובל מהתמכרות למין – שאלון לגברים

בחן את עצמך: האם את סובלת מהתמכרות למין – שאלון לנשים

בחן את עצמך: האם אתה סובל מהתמכרות למין באינטרנט