התמכרות לאוננות

מה רע בלאונן?

הכל עניין של מינון.

כלומר, ניתן לענות על השאלה הזאת כמו שניתן לענות על השאלה מה רע בלאכול? מה רע בלהתאמן? מה רע בצפייה במסכים?
בכל אחת מהדוגמאות ניתן להגיד שיש דברים טובים. אנחנו אוכלים כדי לחיות בלי אוכל לא היינו מתקיימים. בלי פעילות פיזית הגוף שלנו היה מתנוון, הצפייה באינטרנט פותחת לנו עולם שלם של מידע וחוויות ויכולת לתקשר עם כל העולם. ואוננות מאפשרת לנו פורקן ממתח מיני, נותנת לנו הנאה ומרגיעה.
מתי התנהגות הופכת להיות בעייתית? כשהאדם אוכל כמויות מוגזמות, כאשר האוכל הוא מרכז היום שלו, ההנאה העיקרית בחייו. או כאשר המתאמן נמצא בחדר הכושר שעות רבות כל יום, כאשר הוא עסוק ללא הרף בדימוי הגופני שלו וחווה ירידת משקל מעבר לנורמה.

מתי האוננות הופכת לבעייתית?

הניסיון שלנו בהתמכרויות מביא אותנו להבנה, שהתנהגות הופכת להיות התמכרותית כאשר מתקיימים ארבעה תנאים בו זמנית:

1. דחף בלתי נשלט הוא מצב בו אדם מחליט שהוא לא עושה פעולה מסוימת אבל, מוצא את עצמו כן עושה בניגוד לרצונו. פנו אלינו אנשים שהרגישו שהאוננות נוגדת את הערכים שלהם ( למשל גברים דתיים או חרדיים) אבל בכל זאת הם לא מפסיקים לאונן. אנחנו מרבים לראות באתרים וברשתות החברתיות אנשים שמבקשים עצה איך להפסיק לאונן, מקבלים תגובה לא רגישה כמו " מה אכפת לך, לאונן זה סבבה , למה אתה רוצה למנוע מעצמך הנאה, איזה שטויות לא צריך להפסיק, ועולה על הכול הם הסרטונים ש"מוכיחים" לנו שאוננות היא בעצם ממש בריאה וטובה לך. בלי להבין את הנזק שעושה האוננות כשמדובר בדחף בלתי נשלט.
האישה המכורה לאוננות (כמו גם הגבר), תיתקל במצבים שהיא מתחילה להבין שהאוננות מחליפה קשר מיני עם בן הזוג, שהיא כבר לא מעוניינת להגיע לסיפוק איתו ורק מגיעה לסיפוק עם עצמה. ייתכן שבמצבים אלה היא תרגיש שזה גם פוגע בקשר שלה עם בן זוגה, היא לא הייתה רוצה שזה יקרה, אך היא לא מצליחה להפסיק לאונן.
2. מחשבות טורדנית האדם המכור לאוננות שלא כמו האדם הבריא, חושב ומתכנן את האוננות שלו גם כשהוא לא מאונן. הוא בונה את היום שלו סביב מתי הוא יכול למצוא זמן לצפות בפורנו ולאונן. אישה מכורה לאוננות, יכולה לשבת בעבודה ולא לשים לב ש3 שעות עברו ובמקום לעבוד היא מתכננת את המפגש הבא שלה עם הפורנו והאוננות. בעוד שהאדם הרגיל מאונן כשבא לו לאונן, הוא לא מתכנן שעות לפני, זה לא תופס מקום בראש שלו במשך שעות.
3. פגיעה בעצמו ו/או באחר. במקרים רבים האדם המכור לאוננות מתחיל להיות מודע לנזק שהוא גורם לעצמו ו/או לאחרים כשהוא עבר את הגבול בין מאונן בריא למכור לאוננות. לדוגמא, גבר, שנתפס בעבודה כאשר הוא צופה בפורנו במחשב, או גבר שנתפס מאונן בשירותים במשרד וכתוצאה מכך פוטר מהעבודה. האישה המכורה לאוננות יכולה להגיע למצבים שהיא מחדירה חפצים לגופה ועושה נזק לעצמה תוך כדי.
4. צורך ברוגע, ריגוש או בריחה. האדם המכור לאוננות לא מאונן כדי לספק צורך מיני, אלא הוא מחפש רוגע ,ריגוש או בריחה ממצוקה נפשית. לדוגמא, גבר שפנה אלינו לעזרה סיפר שהוא זוכר את הרגע שהוא למד להשתמש באוננות כדי להרגיע את עצמו נפשית. הוא היה בן 9 ושמע את הוריו רבים ופחד שאבא יפגע באמא, הוא שכב במיטה ומצא את עצמו נוגע באיבר מינו, וזה הרגיע אותו. יש נשים שמדווחות על מצוקה נפשית קשה הנובעת מטראומה שעברו ולא יכולות להירדם בלי לאונן. אין להן עניין באוננות, אין להן עוררות מינית מהאוננות אבל אין להן יכולת לישון בלי לאונן. יש גברים שמכורים לפורנו שכדי להגיע לסיפוק מיני ,כל הזמן מחפשים יותר ויותר ריגוש ומוצאים את עצמם צופים בתכנים קיצוניים שלא היו מאמינים על עצמם שייצפו אי פעם כאשר התחילו עם האוננות. הם באים אלינו כאשר הם נבהלים מעצמם.
הם טוענים שלעולם לא היו מאמינים שייצפו בתכנים כאלה קשים.

חשוב לזכור שכמו בהתמכרות למין שהחוויות שלנו הן סובייקטיביות, כאשר אדם מספר שהתנהגותו מציקה לו ומדאיגה אותו, התגובה המתאימה היא לנסות להבין למה התנהגות זו מציקה לו ופוגעת בו. התגובה הלא נכונה היא להקטין את המצוקה אותה הוא מביע. ולהגיד לו שאוננות היא בריאה, או שאת לא כזאת שמנה, או שאין בעיה לצפות באינטרנט 5 שעות ביום כי לומדים הרבה מהאינטרנט, או ששעות במכון הכושר או על מסלול הריצה הן דבר מבורך, בריא, והיי הלוואי עלי….

כאשר אנו עושים אבחונים כדי לבדוק אם אדם מכור ולוקה בהתכמרות לאוננות השאלה הרלוונטית היא לא הכמות או האורך של ההתנהגות, אלא כמה שההתנהגות מפריעה לאותו בן אדם.

צרו איתנו קשר היום כדי לבדוק האם גם אצלכם העיסוק באוננות פוגע באורח החיים התקין.