התמכרות למין

התמכרות למין היא התמכרות לפעילות מינית מוגברת. המכור למין מאבד שליטה ואינו מצליח לרסן את עצמו למרות רצונו. עיסוקו הכפייתי בתכנים מיניים ורומנטיים פוגע במהלך חייו, בעבודתו ובתפקודו היומיומי עד כדי ניתוק חברתי. בנוסף על הפגיעה החמורה ביחסיו עם בת/בן זוגו ועם משפחתו, לעיתים הוא נמצא בסיכון לזיהומים והידבקות במחלות.

המכור למין מחפש את הגיוון והריגוש סביב נושא המין והרומנטיקה. קיים אצלו צורך כפייתי ליחסי מין ו/או לקשרים רומנטיים, דבר המביא אותו להחלפת פרטנרים תכופה. הוא משקיע זמן רב ועלול להוציא סכומי כסף גדולים על מין ו/או רומנטיקה. הוא עסוק במחשבות ופנטזיות גם כשהוא נמצא לבדו ולכן אוגר ולעיתים מסתיר חומר פורנוגרפי ועושה שימוש מופרז במציאת חומרים אלו באינטרנט.

הפניה לגמילה ממין מלווה לא אחת במבוכה גדולה שכן החברה נוטה לסווג מכורים למין כסוטים. בנוסף, קשה למכור להכיר בכך שהוא מכור לדברים ש"כולם עושים" ולראות במעשיו משהו חריג.

התמכרות למין ולאתרי פורנו באינטרנט

התפתחות הטכנולוגיה וכניסתו הדרמטית של האינטרנט לחיינו, העלתה את כמות המכורים לאתרים פורנוגרפיים. בעבר, המכור היה צריך לצאת מביתו, להוציא כסף כדי לרכוש מגזין או קלטת וידאו ובעיקר להתמודד עם סכנת הבושה שמא יפגוש אדם שהוא מכיר. כיום הטלפון החכם, הטאבלט, או המחשב הנייד בשילוב עם ההיצע ההולך וגדל של אתרי פורנוגרפיה, מאפשרים גישה לחומרים אלו ללא טרחה וסיכון והופכים את תופעת ההתמכרות הזו לנפוצה ביותר.

בחן את עצמך:

התמכרות למין - הטיפול

פניה לעזרה מקצועית לצורך גמילה חשובה מאוד. מטרת הטיפול אינה להימנע מקיום יחסי מין, או פגישות רומנטיות, כמו בהתמכרות לסמים ולאלכוהול, אלא להחזיר למטופל את השליטה בנטיותיו לשם קיום חיים נורמאליים והנאה מפעילות מינית בריאה במסגרת מערכת יחסים חיובית.
בטיפול, המכור ילמד לזהות את הגורמים שהובילו אותו להתמכרות. הוא ילמד להתחבר מחדש למציאות החיים ולבנות אמון בעצמו. הוא ישקם יחסים בינאישיים עם אלה שפגע בהם וילמד לנתב את כוחותיו לאפיקים בריאים יותר.

מכורים למין והטיפול בהם.. על קצה המזלג

מכורים למין והטיפול בהם, על קצה המזלג
איזה טיפול אדם מכור למין צריך? זו שאלה מסובכת…
כשהתחלנו לטפל במכורים למין היינו בטוחים שטיפול פרטני הוא הפתרון. האמנו שהמכור זקוק למטפל אותנטי שנותן לו מקום להתחבר לרגשותיו, לספר על פגיעות מיניות שעבר בילדות, לקבל כלים לבנות את הערך העצמי והביטחון העצמי. גילינו בכאב שכל הדברים האלה הם חשובים אבל הם לא מספיקים. ראינו שהמטופל בהתמכרות למין למד לדבר על רגשות הבין את פרושיו לחיים שהביאו אותו למצבים בינאישיים מסובכים וביצע בהם שינויים אך חזר לשימוש ברגע שסיים טיפול, ובמקרים גרועים יותר אף המשיך להשתמש תוך כדי טיפול… בנוסף לפגיעה בנפש שהביאה את המכור להתמכר למין יש צורך גם להתייחס למרכיב של ההטמעה המוחית. ברגע שהמוח בונה קשרים בין כאב רגשי לפעילות מינית מוגברת, הפסקת הפעילות הזאת תלויה בהתייחסות להטמעה במוח, ולכן בטיפול שלנו במרכז קשרים יש גם חיבור לקבוצות לעזרה עצמית ולשיטת 12 הצעדים.
כתוצאה מהצורך לטפל גם בפגיעה הנפשית וגם בהטמעה במוח, האדם המכור למין זקוק לטיפול מערכתי הכולל טיפול פרטני, קבוצתי, קבוצת 12 צעדים והדרכה פרטנית.
רוב המטופלים המכורים למין הם גברים. רובם גם נשואים. לכן יש לתת את הדעת על הפגיעה הקשה באישה, הבגידה, הסודות וחוסר הכנות שלפעמים נמשכו שנים רבות. מצאנו שהטיפול בגברים מכורים למין ללא שיתוף פעולה של בת הזוג מאוד מקשה על תהליך ההחלמה. אם הזוג ממשיך את הקשר שלהם חייבים לתת מקום לכאב של האישה. היא זקוקה לתמיכה, טיפול והכוונה. לכן, הטיפול בנשים של גברים מכורים למין בנוי גם מטיפול פרטני, קבוצתי, קבוצת 12 צעדים לבנות זוג של מכורים והדרכה פרטנית שבועית עם אישה שגם היא אשת מכור שעברה בעצמה את התהליך.

המרכיב השלישי שמקשה על בניית שיטת טיפול מוצלחת למכורים למין היא העובדה שיש סוגים שונים של מכורים למין
1 . המכורים למין שאנו קוראים להם Romantic intriguer
מכורים אלה משתמשים ביכולת הרומנטית שלהם להשיג מה שהם רוצים. בדרך כלל הם לא מעוניינים בקשר ארוך טווח אלא יותר מעניין אותם הצייד. ברגע שהם משיגים את האישה היא הופכת לפחות מעניינת.
2. המכור למין שהתנהגותו ההיפר מינית היא לרוב אוננות כפייתית וצפייה בפורנו
מכורים אלה כוללים גם גברים שצורכים שירותי מין בתשלום. המשותף לכולם הוא הקושי הגדול ליצור קשר זוגי משמעותי בחייהם. חוקר אמריקאי קרא למצב זהIntimacy Anorexia – למטופלים אלה יש אלמנט חזק של OCD (התנהגות אובססיבית קומפולסיבית) הצורך שלהם במין הוא יותר להפחתת חרדה מאשר להנאה וריגוש.
3.טיפול בנשים מכורות למין
לרוב, נשים אלו אינן מכורות למין, אלא לקשרים הרסניים עם בני זוג. גברים איתם יש להן קשר מיני הם לרוב נצלנים שפוגעים מינית, נפשית ו/או פיזית.
לכל אחד מהמטופלים הנ"ל יש צורך בטיפול שונה.
1 . טיפול במכורים למין אלו חייב לשים דגש על העבודה הקבוצתית כדי לעזור למטופל לשקם את הקשרים הבינאישיים שלו ולעזור לו להפסיק לנצל אנשים אחרים לטובתו ולהנאתו האישית.
2. המכור עם המאפיינים של ה OCD זקוק לטיפול שמצד אחד מתייחס לפן הרגשי כמובן, אבל גם טיפול משימתי. מאוד עוזר לאדם אובססיבי וקומפולסיבי לקבל הנחיות ברורות לגבי התנהגות. בנוסף, מצאנו שחיוני לעבוד בשיתוף פעולה עם פסיכיאטר שיכול לספק תרופות פסיכיאטריות המטפלות בחרדה ונטיות של OCD במידת הצורך.
3. נשים מכורות. הטיפול באוכלוסייה זאת הוא לפי הניסיון שלנו הקשה ביותר אבל גם המספק ביותר. מצאנו שרובן עברו פגיעה מינית בגיל צעיר או התעללות וחסכים אחרים. השילוב בין פגיעות אלה וההתמכרות מאתגר את המטפל במיוחד. מצאנו שבמקרים רבים לנשים אלה יש חוסר וויסות הורמנאלי וטיפול אלטרנטיבי בהורמונים טבעיים יכול לתרום הרבה ליציבות הרגשית של הנשים. יש מקרים שגם התערבות פסיכיאטרית מיטיבה.
האם ניתן להתמודד לבד עם התמכרות למין?
המציאות מלמדת כי ניסיון לצאת מההתמכרות למין לבד מביאה לייאוש ותסכול במרכז קשרים תמצא צוות טיפולי תומך ומקצועי בעל ניסיון מוכח בטיפול בסוגים שונים של התמכרויות למין והבאת המטופל להפסקת ההתמכרות ושינוי משמעותי בחייו.

המומחים להתמכרות למין של קשרים ילוו אותך מראשית הדרך, יתאימו לך תכנית טיפול אישית בדיסקרטיות מוחלטת ויתמכו בך לאורך תהליך השינוי האישי.

כפי שאנו עוזרים לרבים אחרים הסובלים מהתמכרות למין ופורנוגרפיה, אנו נכונים לסייע גם לך ולהציע לך טיפול מקצועי ואישי. עם הצוות המקצועי של מרכז קשרים אתה כבר לא לבד ויש לך עם מי לדבר.

ניתן לעבור אבחון מקוון ללא צורך להגיע למרכז!

התמודדות עם התמכרות למין: שילוב שיטת אדלר ושיטת 12 הצעדים

התמודדות עם התמכרות למין מצריכה גישה מקצועית ומותאמת אישית. שילוב שיטת אדלר ושיטת 12 הצעדים מציע גישה ייחודית לטיפול, המתמקדת בצדדים הפסיכולוגיים והחברתיים של ההתמכרות למין.

התמכרות למין והגישה האדלריאנית

הפסיכולוג אלפרד אדלר פיתח תיאוריה המתמקדת בחשיבות החוויות מילדות ובאיך שהן משפיעות על התנהגות בוגרת. בטיפול בהתמכרות למין, הגישה האדלריאנית מתמקדת בזיהוי ועיבוד הדינמיקות הבין-אישיותיות שהובילו להתמכרות. המטרה היא לעזור למכורים לפתח מודעות עצמית, להבין את נקודות החולשה שלהם ולפתח אסטרטגיות חדשות להתמודדות עם קשיים.

התמכרות למין ושילוב שיטת 12 הצעדים בטיפול

שיטת 12 הצעדים, המוכרת בעיקר מהשימוש שלה באלכוהוליזם, יכולה להיות מועילה גם בהתמכרות למין. השיטה כוללת צעדים המתמקדים בהכרה בבעיה, חיפוש עזרה גבוהה יותר, עבודה עצמית ותיקון התנהגותי. קבוצות תמיכה של 12 הצעדים מספקות סביבה תומכת ומובנה, שבה חברים שותפים לאותה בעיה יכולים להתמודד יחד ולתמוך זה בזה.

התמכרות למין וחשיבות התמיכה החברתית בטיפול

להתמכרות למין יש השפעה משמעותית על יחסי המכור עם בני משפחה, חברים ובני זוג. לכן, חלק מהטיפול כולל גם עבודה עם הסביבה החברתית של המכור. קבוצות תמיכה יכולות להיות מועילות למשפחות ובני זוג, ולסייע בהבנת התהליך ובתמיכה בריפוי.

התמכרות למין והתמדה ועבודה מתמשכת בטיפול

התמכרות למין היא בעיה מורכבת שדורשת טיפול מתמשך ומחויבות מצד המטופל והצוות הטיפולי. התמודדות עם ההתמכרות כוללת שינויים התנהגותיים ורגשיים לטווח הארוך, וחשוב להבין שהתהליך דורש זמן וסבלנות.

סיכום: חשיבות תמיכה מקצועית בהתמכרות למין

בסופו של דבר, התמכרות למין דורשת טיפול מקצועי ורב-תחומי. שילוב שיטת אדלר ושיטת 12 הצעדים יכול להביא לשיפור משמעותי באיכות חיי המכור ולעזור לו להתמודד עם ההתמכרות. זה תהליך שדורש התמכרנחישות, סבלנות והתמדה, והתמיכה המקצועית היא חיונית להצלחתו.