התמכרות לפורנו

״כולם עושים את זה ״ ״זה לא גורם שום נזק״ ״אני יכולה להפסיק מתי שאני רק רוצה״. פורנו הוא לא סמים או אלכוהול אני יכול להפסיק תוך שניה״. אלו מקצת המשפטים שאומרים לעצמם צרכני וצרכניות של פורנוגרפיה.

מי מאתנו היום לא צופה בפורנוגרפיה ? ולו רק לשם סיפוק הסקרנות כדי לראות על מה כולם מדברים. אולם אצל חלקים גדולים מהגברים או הנשים לא מדובר בצפייה חד פעמית. לעיתים הסקרנות הופכת להרגל ואט אט צפייה בפורנוגרפיה הופכת להיות חלק משגרה סודית. בסופשבוע, בחורף כשקר ולבד, בקיץ שחם ולבד כשהילדים הולכים לישון, כשהזוגיות במשבר, אחרי פרידה מבן / בת הזוג, בתקופת מבחנים או תקופה של לחץ בעבודה. כל אחד צריך פורקן והיום הודות לאינטרנט הפורקן הזה נגיש והוא חינמי. כולם עושים את זה. אז למה לא בעצם ?
אנחנו מספרים לעצמנו שהכל בשליטה, עד לרגע שבו לא יכולנו להתאפק והתחברנו מהמחשב של העבודה רק לכמה דקות ביום קשה במיוחד, שהיה צריך להישאר עד מאוחר במשרד והבוס עבר בלי שנשים לב. ויום אחר בלי כוונה השארנו את המחשב פתוח ללא סיסמא והילדים צפו בכמה דקות שהם לא היו צריכים לראות. וכך לאט לאט ההרגל החדש גורר גם חוסר תשומת לב וחוסר זהירות. נכון כולם עושים את זה אבל אף אחד לא רוצה להיתפס.  מה שהתחיל כהצצה מתוך סקרנות הפך להרגל. ולאט לאט השגרה החדשה הופכת להיות מעניינת יותר מהמציאות. הסטנדרט משתנה. הפורנו הופך להיות נוכח יותר ויותר בשגרה היומיומית. השעה היומית הופכת לצפייה ארוכה לתוך הלילה. מערכות יחסים רומנטיות או זוגיות הופכות להיות פחות מעניינות. עם הזמן העניין בפורנו הולך ומתעצם וגם הצורך להסתירו.

 

המחשבה על ערב אחד ללא פורנו הופכת להיות בלתי מתקבלת על הדעת. הפורנוגרפיה הופכת להיות נוכחת. הפנטזיות מכתיבות את מערכות היחסים או גורמות למערכות היחסים להראות אפורות יותר ובלתי נחוצות.
ואולי ? בכל זאת ? כבר לא מדובר בהרגל סודי או במשהו שכולם עושים אלא בהתמכרות ? אנחנו, במרכז קשרים מבינים את הקושי, את תחושת הבושה, המבוכה, ולכן פתחנו בשבילכם קו פתוח בו תוכלו, בדיסקרטיות מלאה לשתף ולהתייעץ עבורכם או עבור יקירכם שזקוק לטיפול בהתמכרות לפורנו. אנחנו כאן במרחק של שיחת טלפון – מבטיחים לכוון,לכבד ובעיקר להקשיב

אתם לא לבד…התקשרו עוד היום

 

 

המודעות לפורנו: חשיפה ראשונית וסקרנות

התחלה נטולת אשמה בדמות חשיפה ראשונית לפורנו עשויה להיראות כבריאה וחפה מנזק. סקרנות היא תכונה אנושית, וכאשר היא מופנית אל פורנוגרפיה, היא יכולה להתקבל בהבנה. אנשים רבים מגלים פורנו בגיל צעיר, מתוך סקרנות טבעית או דרך חברים. מכאן, צפייה חד פעמית יכולה להפוך לצפייה קבועה, כאשר הגישה הקלה והאנונימיות שמציע האינטרנט משחקים תפקיד חשוב ביצירת הרגל זה.

הפיכת הפורנו להרגל: מצפייה לתדירות

בשלב הבא, הצפייה החד פעמית הופכת להיות חלק משגרת היום. זהו המקום שבו הסקרנות מתחלפת בהרגל. ההרגל הזה יכול להיות כל כך עדין בהתפתחותו עד שכמעט ולא ניתן לזהות אותו כבעיה. הפורנו נהיה נחמה, בריחה מהמציאות, או אפילו פעולה אוטומטית שנעשית בלי מחשבה. עם הזמן, הצורך והתדירות רק גדלים, והאדם מתחיל לבזבז יותר זמן בפעילות זו.

השלכות ההתמכרות לפורנו: נזקים נפשיים ובינאישיים

ההתמכרות לפורנו יכולה להוביל לנזקים רבים, גם ברמה האישית וגם ברמה הבינאישית. ברמה האישית, התמכרות זו יכולה לגרום לחוסר שביעות רצון מחיי המין האמיתיים, חרדות, וקשיים בבניית ושמירת זוגיות בריאה. ברמה הבינאישית, היא עלולה לפגוע ביחסים, כאשר הפרטנר או הפרטנרית מרגישים נטושים, מוזנחים, או שהם לא מספיקים. כמו כן, ההתמכרות לפורנו עלולה להוביל לצפייה בחומרים המעוררים דאגה מבחינה מוסרית או חוקית.

השלב הרצוי: ההתמודדות עם התמכרות לפורנו והחלמה

הכרה בבעיה והחלטה לפעול הם השלב הראשוני והקריטי בתהליך החלמה מהתמכרות לפורנו. טיפול פסיכולוגי, תמיכה מקבוצות תמיכה, ושינוי בהרגלי חיים יכולים להיות שלבים חשובים בדרך להתמודדות עם הבעיה. חשוב לזכור שלמרות שהתמכרות לפורנו היא בעיה מורכבת, יש דרכים להתמודד עמה ולהתגבר עליה. התמיכה של משפחה, חברים, ומקצוענים יכולה להיות קריטית בתהליך זה.

מסקנה: מעבר מהתמכרות לפורנו לחיים בריאים

התמכרות לפורנו היא בעיה שמשפיעה על אנשים רבים, אך זה לא גוזר עליהם גזר דין לחיות תחת כבליה לנצח. עם ההכרה הנכונה, התמיכה המתאימה, והנחישות לשנות, אפשר להתגבר על התמכרות זו ולחזור לחיים מלאים, בריאים ומאוזנים. מעבר להילחם בהתמכרות, חשוב להתמקד בבניית יחסים בריאים, פיתוח תחביבים חדשים, ולימוד להעריך את החיים מחוץ למסך.