שיטת 12 הצעדים

טיפול בהתמכרות – שיטת 12 הצעדים

באותה תקופה שבה אדלר פיתח את תורתו הפילוסופית והפסיכולוגית בווינה, אדם בשם ביל וילסון התמודד עם מקרה קשה של אלכוהוליזם בניו יורק. הוא ניסה את כל הטיפולים אשר היו מוכרים אז, אך ללא הואיל. הוא לא הצליח להפסיק את השימוש באלכוהול והיה על סף ייאוש. במקרה הוא פגש את ד"ר בוב סמית אשר אף הוא סבל מאלכוהוליזם. הם גילו שכאשר הם עזרו אחד לשני הם היו מסוגלים להישאר נקיים.

יחד הם ייסדו "אלכוהוליסטים אנונימיים" (AA) ופיתחו את שיטת 12 הצעדים. השיטה הועילה אף במקרים החמורים ביותר והפכה למודל התואם גם לגמילה מהתמכרויות אחרות. היום תכניות של 12 צעדים קיימות לכול סוגי ההתמכרות, כולל הימורים (GA), מין (SA), אכילת יתר (OA) ותלויי ייתר (CODA). התכנית עזרה ועוזרת למיליוני מכורים מסביב לעולם.

השקפת העולם העומדת ביסוד השיטה היא שההתמכרות היא מחלה רוחנית, ושהמכור לא יפסיק להשתמש עד אשר יגיע לתחתית ויהיה מצוי במצב של חוסר אונים. בתהליך ההחלמה נדרש המכור להפסיק את התמכרותו באופן מוחלט. דרישה זו עשויה להיות קשה מדי. על כן, המכור מתחייב, כל יום מחדש להפסיק את השימוש ליום אחד בלבד. בתהליך ההחלמה הוא רוכש במסגרת קבוצה חברים הדומים לו, עליהם הוא יכול לסמוך ואיתם יכול להתחלק. מהם הוא מקבל כח ועידוד להתמיד ולהתקדם בתהליך ההחלמה ובמיוחד כאשר הוא מרגיש על סף שימוש.

 

צעד 1 : הודינו שאנו חסרי אונים מול ההתמכרות, שאבדה לנו השליטה על חיינו

המכור חייב להגיע למצב של חוסר אונים מול ההתמכרות שלו ומול ההתנהלות שלו בחיים באופן כללי, כדי שיוכל להתחיל את תהליך ההחלמה.
המכור הוא אדם אשר חווה סבל רב בחייו וחיפש דרך להכהות את סבלו. הוא פנה להימורים, לאוכל, לאלכוהול, למין, לסמים או כל דבר אחר כדי לא לסבול ועם הזמן פיתח תלות בהתנהגות זו או חומרים אלו. בשלב מסוים ה"פיתרון" הופך להיות הבעיה העיקרית. המכור כבר אינו מקבל מענה לסבלו וההתמכרות הופכת להיות עוד מקור של סבל. זוהי הנקודה אשר בה חווה המכור חוסר אונים מול ההתמכרות ומול החיים ותחושת ייאוש.

 

צעד 2 : הגענו לאמונה שכוח גדול מאתנו יכול להחזיר אותנו לשפיות

אני לא שולט במצב שלי, הפתרון נמצא מחוצה לי אצל כוח גדול ממני. לאחר שהמכור מגיע לתובנה שהוא חסר אונים מול ההתמכרות ושאבדה לו השליטה על חייו, הוא נתקל בהרגשת בדידות קשה ותסכול רב. בשלב זה יש חשיבות רבה לאחווה של הקבוצות לעזרה עצמית למכורים. צעד 2 בא להחדיר את התובנה שכח גדול ממנו יכול להחזיר למכור את שפיות דעתו. כוח זה יכול להיות כוחה של קבוצת המכורים ויש כאלה הרואים בכוח עליון את הכוח הגדול מהם. החשיבות הגדולה של צעד 2 היא בקבלה וההבנה שיש פתרון למצב הקשה שהמכור נמצא בו. הוא נותן למכור תקווה. אנשים שיש להם צורך בשליטה בחיים מתקשים במיוחד בצעד זה מכיוון שהוא מחייב אותם להעביר את הכוח לישות אחרת. הפרדוקס הוא שבכל מקרה למכור אין שליטה על חייו ולמרות שהוא חי באשליה שהוא כן שולט בחייו ברגע שהוא מקבל את העובדה שלמעשה אין לו שליטה, ומעביר לישות אחרת את הרשות לשלוט הוא מקבל בחזרה את השליטה בחיים.

 

צעד 3 : החלטנו למסור את רצוננו ואת חיינו להשגחת אלוהים כפי שאנו מבינים אותו

לא די בכך שהמכור יכיר בעובדה שקיים כוח גדול ממנו שיכול לעזור לו. הוא צריך להיות מוכן לבקש עזרה. צעד זה קשה במיוחד למכורים הרגילים לסמוך רק על עצמם.
המכור חייב להרגיל את עצמו להתקשר בזמן מצוקה לחבר בקבוצת התמיכה ולחלוק עמו את הקושי מולו הוא ניצב ו/או להתפלל לכוח עליון ולבקש עזרה והכוונה.
יתכן שאזכורה של המילה " אלוהים" תפריע לאנשים הרואים את עצמם כ"חילונים", "לא דתיים", "חופשיים" או "אתאיסטים" חשוב שדבר זה לא ימנע מהמכור לאמץ את התוכנית אפילו אם השקפת עולמו שונה. חשוב שהמכור יבין שהמילה אלוהים בשיטת 12 הצעדים אינה אלא קיצור לכל מה שהמכור מזהה ככוח עליו הוא יכול לסמוך (למשל: הקבוצה) מסיבה זו הטקסט אומר מפורשות "אלוהים כפי שאנו מבינים אותו" אין בניסוחם של הצעדים אימוץ של תפיסה תאולוגית כל שהיא ולא נדרשת אמונה תאולוגית כדי להפיק תועלת מהתוכנית. ישנה אמירה שאומרת: לעורך דין אשר מייצג את עצמו יש לקוח מטומטם…. ניתן להגיד את אותו הדבר בקשר למכור.. מכור המתייעץ עם עצמו מוביל את עצמו לאבדון…המכור לומד לא לסמוך על עצמו לקבל החלטות בעניין ההתמכרות שלו. מן הסתם ההחלטות שלו הביאו אותו למצב בו הוא נמצא.

 

צעד 4 : ערכנו חשבון נפש נוקב וחסר פחד

המכור נדרש להכין רשימה של כל האנשים שהוא שומר כלפיהם טינה עד לזמן הווה.
המכור נדרש להכין רשימה של כל. הוא בוחן לעמוק איך כל אחד מהם פגע בו רגשית מינית פיזית ו\או חומרית. צעד זה הוא צעד כואב במיוחד בו המכור נזכר במקור של כל הכאבים אותם הוא סובל. טינות הן הדלק שמניע את ההתמכרות. כאשר אדם שומר טינות הסבל שהוא גורם לעצמו הוא כל כך קשה שהוא חייב למצוא דרך לברוח, והשימוש במין\אלכוהול\הימורים וכו' נותן לו הקלה מהכאב הנוראי. צעד 4 הוא התחלה של תהליך של גילוי עצמי שמתחיל בלתת מקום לפגיעות שהאדם סבל במשך החיים והוא נגמר בצעד 9 בו הוא מכפר על פגיעות שהוא ביצע כלפי אחרים. התהליך שהמכור עובר בין צעד 4 לצעד 9 הוא תהליך קשה וכואב, אך הוא תהליך המנקה את הנשמה. צעדי 4 עד 9 הם כלי מאוד חשוב העוזר למכור לבנות קשרים בינאישיים בריאים. הם עוזרים למכור לקחת אחריות על התנהגותו ועוזרים לו לרפא את הכעסים והפחדים שלו אם הצעדים נעשים כמו שצריך, בסוף צעד 9 המכור אמור להיות חופשי מטינות שהוא צבר כל החיים.

 

צעד 5 : התוודינו בפני אלוהים, עצמנו ואדם נוסף על טבעם המדויק של פגמינו

בצעד זה המכור לוקח את הרשימה אותה הכין בצעד 4 למדריך/ספונסר שלו ודן עמו אודות מה שגילה. יחד המדריך/ספונסר והמכור בוחנים האם ובאיזה אופן המכור פגע באנשים שברשימה או באנשים אחרים אשר לדעתו פגעו בו. במקרים רבים המכור מגלה שהוא פגע באנשים ברשימה בדיוק באותו האופן שהוא מרגיש שהם פגעו בו. גילוי זה קשה מנשוא. המכור מרגיש בושה מתוך ההכרה שלמעשה הרבה דברים בהם הוא מאשים אחרים הוא לוקה בהם בעצמו.

 

צעד 6 : היינו נכונים לחלוטין שאלוהים ישחרר אותנו מפגמים אלה באופיינו

לא די בכך שהמכור מכיר כי הפגמים באופיו דומים לאלה של האנשים עליהם הוא כועס. הוא צריך להיות מוכן לוותר על פגמי אופי אלה. למה שהמכור יהיה מוכן לוותר על פגמי האופי? הלוא הם חלק מאופיו והתנהלותו. לרוב הם שימשו לו דרך התמודדות עם החיים. המכור יהיה מוכן לוותר על פגמי האופי כאשר הוא יהיה מודע לכך כי פגמי האופי מביאים לו יותר סבל מאשר תועלת.
לדוגמא, אם המכור נפגע מאדם אשר שלט בו, והוא מגלה כי הוא בעצמו בעל אופי שתלטני, עליו להיות מוכן לוותר על נטייתו לשליטה. מצב זה יקרה כאשר המכור מבי שהשתלטנות שלו גורמת לו יתר סבל מאשר תועלת, למרות זאת סביר כי יהיה קשה מאוד לעשות כן ללא עזרה מכוח גדול ממנו.

 

צעד 7 : ביקשנוהו בענווה כי ישחרר אותנו מחסרונותינו

לאחר שהמכור החליט כי הוא מוכן לוותר על פגמי אופיו, הוא חייב לבקש עזרה בקול רם. תהליך זה מזכיר לו שהוא תלוי באחרים ואינו יכול לסמוך רק על עצמו. ההחלטה לעשות שינוי בחיים חייבת להיות משולבת עם עשייה. עצם הבקשה מאלוהים והשיתוף לכך, לשחרר את המכור מפגמי האופי מהווה צעד ראשון לפעולה.

 

צעד 8 : ערכנו רשימה של כל האנשים בהם פגענו ונעשינו נכונים לכפר בפניהם כולם

בהמשך לגילוי שהוא פגע באחרים באותה דרך שבה הוא נפגע, המכור צריך להגיע לתובנה שעליו לבקש סליחה מאותם האנשים שפגע בהם. צעד זה בעצם מוביל את המכור לקחת אחריות על המעשים שלו ולכפר עליהם בהתאם. אם בצעד 6 ו7 המכור היה עסוק בלהכיר בפגמי האופי ולבקש להסירם, בצעד 8 הוא מראה נכונות לביצוע פעולות מעשיות לתיקון.

 

צעד 9 : כיפרנו במישרין בפני אנשים, בכל מקום שניתן, פרט למקרים שמעשה זה היה פוגע בהם או באחרים

התובנה שעליו להתנצל על מעשיו, גורמת למכור להתנצלות בפועל בפני אלו בהם פגע..
באותם מקרים בהם ההתנצלות תפגע פגיעה נוספת באדם האחר, אסור להתנצל.
כאשר כתוב " פרט למקרים שמעשה זה היה פוגע בהם או באחרים" הכוונה היא לעזור למכור שוב לשים את השני לפניו. ייתכן שהוא ירגיש טוב יותר אם הוא בא לבקש סליחה מאותו הבן אדם שהוא פגע בו, אך זו לא המטרה של צעד 9… המטרה היא לקחת אחריות על המעשים ולעשות שינוי עצמי. אם עצם ההתנצלות או הווידוי בפני השני יפגע בו, ברור שאין הגיון בלעשות את זה כי אז המכור מוסיף פגיעה על פגיעה. ניתן דוגמא: רועי, גבר שגדל בבית קר ומנוכר, חיפש נחמה וחום בכל מקום אפשרי. מרוב מצוקה ובדידות הוא הגיע למקומות שלא האמין שיגיע. בגיל 13 הוא התחיל להיכנס למיטה של אחותו בת ה8 בלילות ונגע בה. אחרי מספר פעמים אחותו התלוננה בפני הוריה ולאחר שקיבל מכות נמרצות מאביו הביקורים הליליים הופסקו. בהמשך חייו רועי התמכר למין והיה נוהג ללכת לזונות ולהרבות בצפייה בפורנו. בשלב מסוים הוא הגיע לטיפול לאחר שאשתו מצאה היסטוריה של אתרי פורנוגרפיה במחשב. כאשר רועי ישב עם מדריך 12 הצעדים ועשה עבודה לקראת צעד 9 עלתה השאלה האם עליו להתנצל בפני אחותו שכיום היא אישה בת 30 נשואה עם ילדים. התשובה היא לא חד משמעית, ולא ניכנס אליה היום אבל ברור שההחלטה על כך היא לא פשוטה.

 


צעד 10 : המשכנו בחשבון הנפש האישי וכאשר שגינו, הודינו בכך מיד

צעד זה מבטיח חזרה מתמדת על צעדים 4 עד9.
בצעד 10 המכור לומד להתרגל לעשות צעדי 4-9 באופן קבוע בחייו. כאשר הוא נפגע ממישהו הוא לומד לבחון את הפגיעה, להבין מה היה לו קשה, ואז לבדוק מה החלק שלו בסיטואציה שקרתה. לבחון האם פגמי אופי שלו השפיעו על מה שקרה בינו לבן האחר. בסופו של דבר לאחר שעושה עבודה זו הוא גם לומד להתנצל על החלק שלו.

 

צעד 11 : חיפשנו בדרך של תפילה ושל הרהורים לשפר את הקשר ההכרתי שלנו עם אלוהים, כפי שאנו מבינים אותו, כשאנו מתפללים רק לדעת את רצונו מאתנו ומבקשים את הכוח להוציא אותו לפועל

צעד זה קשה לעיכול לאנשים שאינם מאמינים באלוהים. הוא נשמע על פניו צעד הקשור לדת. אבל אין זה כך. המטרה של צעד 11 היא לחבר את הבנאדם לכוח עליון שהוא לאו דווקא אלוהים. הוא סוג של קול שאומר לו מה הדבר הנכון לעשות. לכל בנאדם יש אפשרות לחיבור כזה. כל אחד מאתנו מכיר מצבים שבהם אנו עושים מעשה ומשהו בנו אומר לנו שזהו לא מעשה נכון עבורנו. צעד 11 מלמד אותנו "להכיר" את הקול הזה ולהתחבר אליו בעת הצורך. המכור לומד להתנהל בהכרה של הקול הזה בכל מעשיו. הוא לומד לא להתנהג בפזיזות וללא מחשבה תחילה ומתאמן בלבחון כל מצב לפני שהוא פועל. האדם שמאמין באלוהים יגיד שהוא מתפלל לאלוהים להכוונה ועזרה. האדם שלא מאמין באלוהים יבקש מהתבונה העליונה שלו לכוון אותו בדרך הנכונה.

 

צעד 12 : כשעברה עלינו התעוררות רוחנית כתוצאה מצעדים אלה, ניסינו לשאת בשורה זו למכורים אחרים ולנהוג על פי עקרונות אלה בכל תחומי חיינו

לאחר שצעד 11 צעדים במהלכם שינה את תפיסת עולמו אודות עצמו ואודות אחרים, למד להתמודד עם מצבי לחץ וקיבל כלים להישאר נקי, המכור מעביר את המסר הלאה לאחרים.
מסר אשר יעזור לאחרים ויפיח בהם תקווה. לספר היכן היה ולאן הגיע, ובעיקר מה עזר לו בדרך ההחלמה.
למעשה כבר לאחר צעד 3 המכור מתחיל למסור לחברים החדשים בתוכנית 12 הצעדים את מה שקיבל עד היום בתוכנית. הרעיון הנפלא בצעד 12 הוא לתת מעצמך לחבר החדש, בעצם להיות ה"ספונסר" שלו. הספונסר מתמקד בניסיון שלו ואיזה דברים הוא עשה שעזרו לו לשמור על ניקיון בחייו. הספונסר לא לוקח כסף עבור עזרתו, משוחח עם החבר, מקשיב ותורם לו מניסיונו.
המכור הנקי ימשיך לנהוג על פי עקרונות אלו בחיי היום יום בכל המצבים. לעזור ולבקש עזרה.